VIII FINAŁ KONKURSU „ZAWODY PRZYSZŁOŚCI” ROZSTRZYGNIĘTY

27 lutego 2015 roku w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego odbył się finał VIII Konkursu ZAWODY PRZYSZŁOŚCI. Został on zorganizowany przez  Ośrodek Doradztwa Zawodowego  ŁCDNiKP pod patronatem NBP. Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów zarówno z Łodzi
jak i  województwa łódzkiego. Celem Konkursu jest aktywizowanie młodzieży gimnazjalnej do kreowania własnej ścieżki kariery zawodowej a w szczególności do: poznania świata zawodów i klasyfikacji zawodów, poznania kwalifikacji zawodowych i zadań zawodowych, zidentyfikowania potrzeb aktualnego rynku pracy, określenia własnych predyspozycji, zainteresowań i umiejętności, rozpoznania mapy szkół ponadgimnazjalnych w Łodzi
i regionie, doskonalenia obsługi programów komputerowych, korzystania z technologii informacyjnej, kształcenia umiejętności pracy w grupie, kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród uczniów, wspierania uczniów
w wyborze dalszej ścieżki kształcenia, doskonalenia umiejętności interpersonalnych.

Przeprowadzenie Konkursu było poprzedzone kilkumiesięcznymi spotkaniami Zespołu Zadaniowego Praca metodą projektów w gimnazjum  w obszarze doradztwa zawodowego, który to zapoznał się z systemem szkolnictwa, potrzebami rynku pracy, metodologią pracy metodą projektu oraz formami aktywizującymi uczących się. W ramach prac zespołu zaangażowanych było kilkunastu nauczycieli gimnazjów, pedagogów, liderów wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego oraz doradców zawodowych. W toku kilkumiesięcznej dyskusji starano się wypracować jak najefektywniejsze rozwiązania, dzielono doświadczeniem w obszarze doradztwa zawodowego. Jednym z elementów aktywizacji młodzieży do świadomego wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej był konkurs „Zawody przyszłości”, którego regulamin został opracowany w toku prac zespołu.

Z uwagi na to, że świadomy wybór dalszej ścieżki edukacyjnej powinien uwzględniać potrzeby rynku pracy, powstał ranking zawodów deficytowych w regionie łódzkim. Jednocześnie też w toku prac szczególnie uwzględniono profile kształcenia dostępne na łódzkim rynku edukacyjnym.  Drużyny konkursowe wybierały do prezentacji zawód z przygotowanej w regulaminie listy.

Komisja konkursowa składająca się ze specjalistów rynku pracy, i rynku finansowego, pracodawców,  doradców zawodowych i specjalistów szkolnictwa zawodowego oceniała wiedzę i umiejętności z zakresu orientacji
i poradnictwa zawodowego, walory prezentacji multimedialnej oraz walory prezentacji artystycznej wybranego zawodu.

Konkurs przebiega w 3 etapach: I etap – szkolny, II etap – ogólnołódzki I stopnia

i  III etap – ogólnołódzki II stopnia.

Eliminacje konkursowe na I etapie przeprowadza  Szkolna  Komisja  Konkursowa powołana przez Dyrektora  Szkoły. Eliminacje konkursowe na II i III etapie są przeprowadzone przez Komisję Konkursową powołaną przez Dyrektora Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Eliminacje ogólnołódzkie I stopnia polegają na ocenie dostarczonych prezentacji multimedialnych wykonanych w Power Point. Podczas eliminacji ogólnołódzkich II stopnia (finału) najlepsze drużyny przedstawią prezentację artystyczną dotyczącą wybranego zawodu przyszłości. Na tym etapie ocenie podlegają sposób prezentacji (inscenizacja) połączony
z  prezentacją multimedialną.

W tegorocznych zmaganiach konkursowych (II i III etap) wzięło udział jedenaście zespołów z siedmiu łódzkich gimnazjów. Poziom przygotowanych  prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany. Komisja wysoko oceniła zawartość merytoryczną prezentacji uwzględniającą badania rynku pracy, uzasadnienie wyboru zawodu, opisy ścieżek kształcenia i informacji o zawodach, nadesłanych prac. Najlepsi prezentowali się przed jury i pozostałymi drużynami podczas finału, gdzie sposób zaprezentowania się był najistotniejszy. Tu również kreatywność
i  dopracowanie szczegółów zasługuje na uwagę i uznanie. W efekt końcowy zaangażowani są nie tylko sami uczniowie ale również ich opiekunowie/nauczyciele a w tym roku podczas finału prezentował się również pracodawca/rodzic jednej uczestniczki. Laureatów VIII edycji Konkursu można poznać zapoznając się
z  Komunikatem nr 15 z dnia 27 lutego 2015 roku zamieszczonym na stronie ŁCDNiKP. Zwycięzców zespół z PG nr 28 w Łodzi prezentujących zawód kreator mody będzie można zobaczyć podczas wręczenia dyplomów i nagród ufundowanych przez NBP, które odbędzie się w czerwcu na konferencji podsumowującej prace Ośrodka Doradztwa Zawodowego.

Wszystkim uczestnikom, uczniom i ich nauczycielom/opiekunom oraz dyrektorom szkół składamy gorące podziękowania za udział w VIII Konkursie Zawody Przyszłości. Gratulujemy uzyskanych rezultatów, które są wyrazem codziennej pracy włożonej w przygotowanie uczących się do pełnienia w przyszłości różnych ról zawodowych.